Resultat

Resultat från GP Galan 2008

 

Resultat från GP Galan 2007

Resultat från GP Galan på Vallhamra IP den 24 juli 2007.

M 1500m - Heat 1

  Namn Född Klubb Resultat
1 Sylvester Kimeli Teimet 1984 Kenya 3:47.91 PB
2 Philip Aagard 1982 Spårvägens FK 3:51.00 SB
3 Tobias Lundvall 1977 Sävedalens AIK 3:51.82 SB
4 David Nilsson 1987 Högby IF 3:54.43 PB
5 Fredrik Johansson 1986 IFK Växjö 3:54.61 PB
6 Mats Granström 1983 Spårvägens FK 3:56.83 SB
7 Lars Johansson 1985 Enhörna if 3:58.55 PB
8 Jan Westerberg 1980 Haparanda FI 3:59.87
9 Fredrik Johansson 1985 Ullevi FK 4:00.92
10 Björn Johansson 1986 Ullevi FK 4:01.06 PB
11 Tim Sundström 1989 KFUM Örebro Friidrott 4:03.91
12 Eric Senorski 1989 Örgryte IS 4:10.82
- Fredrik Björklund 1986 Hälle IF dnf - hare

M 1500m - Heat 2

  Namn Född Klubb Resultat
1 Viktor Weidenmo 1988 IF Hagen 4:05.49 PB
2 Mathias Borg 1985 Ullevi FK 4:05.59 PB
3 Kristoffer Thorsson 1984 Hälle IF 4:06.69
4 Joakim Johansson 1988 Örgryte IS 4:07.32 PB
5 Andreas Åhwall 1989 Trollhättans IF 4:07.50 PB
6 Dan-Eric Archer 1984 Sävedalens AIK 4:08.67 SB
7 Rickard Gunnarsson 1991 Alingsås IF 4:09.72 PB
8 Abdisalam Hassan Yusuf 1986 Ullevi 4:10.38 SB
9 Oscar Sjölander 1969 Majornas IK 4:14.22 PB
10 Eric Dahlqvist 1989 IFK Växjö 4:15.58 PB
11 Bernhard Brundin 1992 Sävedalens AIK 4:15.65 PB
12 Jari Repo 1976 Trollhättans IF 4:19.26 PB
13 Johan Blomberg 1988 Ullevi FK 4:23.17
14 Danny Fransson 1991 IFK Växjö 4:33.55
- David Johansson 1990 Kongahälla AIK dns
- Fredrik Jäwert 1986 Hälle IF dnf - hare

M 1500m - Heat 3

  Namn Född Klubb Resultat
1 Andreas Åkesson 1990 Örgryte IS 4:22.94 PB
2 Björn Hellgren 1962 IF Kville 4:27.04
3 Martin Stenson 1976 IF Rigor 4:29.19 PB
4 Desmond Manu 1992 Sävedalens AIK 4:30.91 PB
5 Oskar Bryngelsson 1991 Ullevi FK 4:31.13 PB
6 Lars Wingfors 1969 Majornas IK 4:32.61
7 Thony Edelborg 1971 Solvikingarna 4:33.91 SB
8 Ludvig Valentin 1991 Mölndals AIK 4:34.08 PB
9 Niclas Woodbridge 1991 Örgryte Is 4:34.15 PB
10 Filip Johansson 1992 Sävedalens AIK 4:35.97 PB
12 Björn Hammar 1992 Sävedalens AIK 4:40.93 PB
13 Robert Nilsson 1983 BTK Warta 4:38.46 PB
13 Mikael Eriksson 1980 Lindome 4:45.22 PB
14 Robert Munteanu 1978 Sävedalens AIK 4:50.84 PB

M 1500m - Heat 4

  Namn Född Klubb Resultat
1 Patrik Johansson 1972 Solvikingarna 4:47.21 PB
2 Tobias Gustafsson 1991 Sävedalens AIK 4:47.93 PB
3 Pontus Ahlstedt 1994 Lerum Friidrott 4:59.03
4 Kenneth Ohlson 1951 Solvikingarna 5:02.68 PB
5 Stefan Litzén 1970 Solvikingarna 5:06.91 PB
6 Benny Eriksson 1956 Solvikingarna 5:14.55 SB
7 Thor Wahlberg 1958 Solvikingarna 5:16.39 PB
8 Lars Lundsjö 1962 Solvikingarna 5:25.72 PB
9 Hans Lundgren 1962 Solvikingarna 5:30.57 PB
10 Magnus Lund 1960 Solvikingarna 5:33.29 SB
11 Rolf Andersson 1954 Solvikingarna 5:47.61 PB
12 Gunnar Olsson 1946 Solvikingarna 5:55.91 PB
13 Bengt-Inge Larsson 1966 Solvikingarna 6:13.74 SB
- Jonny Johansson 1978 Mölndals AIK dnf
- Kasper Nordlinder 1975 Mölndals AIK dnf

K 1500m - Heat 1

  Namn Född Klubb Resultat
1 Nina Andersson 1985 IFK Helsingborg 4:38.57 SB
2 Lena Melbäck 1981 Spårvägens FK 4:41.62
3 Cecilia Jeverstam 1976 Mölndals AIK 4:43.89 SB
4 Linn Nilsson 1990 Hälle IF 4:44.51 PB
5 Sofie Adolfsson 1989 Mölndals AIK 4:52.92
6 Elin Borglund 1991 Sävedalens AIK 4:53.31
7 Maria Borglund 1991 Sävedalens AIK 4:54.74 PB
8 Frida Lilja 1992 Sävedalens AIK 5:06.97 PB
9 Amanda Sundström 1991 KFUM Örebro Friidrott 5:11.81 PB
10 Louise Bichler 1991 Sävedalens AIK 5:16.02
11 Sofia Lindén 1982 Solvikingarna 5:16.79 PB
12 Ditte Forsén 1991 Sävedalens AIK 5:18.95 PB
13 Karin Ohrankämmen 1961 Solvikingarna 5:24.40 PB
14 Pernilla Nordberg 1988 Trollhättans IF 5:25.86 PB
15 Therese Lindqvist 1990 Mullsjö SOK 5:26.38 PB
16 Siri Ohrankämmen 1995 Sävedalens AIK 5:39.97 PB
17 Liselotte Hammarström 1965 Solvikingarna 5:43.84 PB
18 Ingela Berrum Svennung 1963 Solvikingarna 5:45.02 PB

K 1500m - Heat 2

  Namn Född Klubb Resultat
1 Flo Jonsson 1978 Spårvägens FK 4:24.74

* sprang med M

 

Resultat från GP Galan 2006

Resultat från GP Galan på Vallhamra IP den 25 juli 2006.

M 1500m - Heat 1

  Namn Född Klubb Resultat
1 Peter Gross 1985 Trollhättans IF 3:59.92 PB
2 Henry Gross 1985 Trollhättans IF 4:04.43 PB
3 Kristoffer Thorsson 1984 Kongahälla AIK 4:05.73
4 Tobias Nylander 1985 Hammarby IF 4:07.24
5 Erik Petersson 1980 Mölndals AIK 4:08.09 SB
6 Dan-Eric Archer 1984 Sävedalens AIK 4:08.58 PB
7 Mattias Borg 1985 Ullevi FK 4:09.41 PB
8 Fredrik Johansson 1985 Ullevi FK 4:11.68
9 Björn Johansson 1986 Ullevi FK 4:13.17 PB
10 Erik Karlsson 1981 Sävedalens AIK 4:21.10
11 Oscar Sjölander 1969 Majornas IK 4:22.05
- Patrik Andersson 1986 Hälle IF dnf - hare
- John Eliasson 1989 Sävedalens AIK dnf

M 1500m - Heat 2

  Namn Född Klubb Resultat
1 David Johansson 1990 Kongahälla AIK 4:16.47 PB
2 Joakim Johansson 1988 Örgryte IS 4:17.41 PB
3 Anton Wendesten 1989 Sävedalens AIK 4:20.95 PB
4 Jari Repo 1976 Trollhättans IF 4:22.65 PB
5 Andreas Åkesson 1990 Örgryte IS 4:29.61 PB
6 Per Lilja 1961 IF Kville 4:30.82 SB
7 Martin Stenson 1976 IF Rigor 4:32.35
8 Rickard Gunnarsson 1991 Alingsås IF 4:36.29 PB
9 Bernhard Brundin 1992 Sävedalens AIK 4:37.19 PB
- Erik Wensberg 1991 Sävedalens AIK dnf - hare

M 1500m - Heat 3

  Namn Född Klubb Resultat
1 Johan Sävestrand 1983 Sävedalens AIK 4:36.46 SB
2 Jonny Johansson 1978 Mölndals AIK 4:40.93 SB
3 Johan Lund 1991 Sävedalens AIK 4:43.37 PB
4 Niclas Woodbridge 1991 IFK Göteborg 4:48.19 PB
5 Desmond Manu 1992 IF Kville 4:49.97 PB
6 Kasper Nordlinder 1975 Mölndals AIK 4:50.38 SB
7 Oskar Simann 1991 Majornas IK 4:53.02
8 Torgny Karlsson 1949 Solvikingarna 5:03.78 SB
9 Joakim Ström 1988 Sävedalens AIK 5:05.52 PB
10 Magnus Lund 1960 Solvikingarna 5:10.98 PB
11 Hans Jochens 1964 Solvikingarna 5:19.91 PB
12 Theodor Haglund Backman 1992 Sävedalens AIK 5:24.81 PB
13 Kjell Persson 1948 Bollebygds IF 5:26.19 SB

K 1500m - Heat 1

  Namn Född Klubb Resultat
1 Lovisa Lindh 1991 Kongahälla AIK 4:41.90 PB
2 Johanna Sandén 1989 Sävedalens AIK 4:44.26
3 Katarina Johansson 1971 IF Kville 4:45.91
4 Johanna Strömberg 1987 Hälle IF 4:46.87 PB
5 Jenny Sjöström 1978 Falu IK 4:52.14
6 Karin Dahlöf 1987 Mölndals AIK 4:55.72
7 Maria Jangsten 1989 Sävedalens AIK 5:00.13 PB
8 Sofie Adolfsson 1989 Mölndals AIK 5:01.77
9 Nathalie Gyllenhammar 1988 Sävedalens AIK 5:06.20
10 Sofia Lilja 1988 Sävedalens AIK 5:14.74
11 Frida Lilja 1992 Sävedalens AIK 5:16.48
- Petra Forsberg 1980 Heby AIF dnf - hare

 

Resultat från 2005

Resultat från GP Galan på Vallhamra IP den 26 juli 2005.

M 1500m - Heat 1

  Namn Född Klubb Resultat
1 Daniel Tidholm 1981 Sävedalens AIK 4:00.37
2 Emil Ryberg 1987 Ullevi FK 4:03:04 PB
3 Rickard Alexandersson 1987 Ullevi FK 4:03:71 PB
4 Fredrik Johansson 1986 IFK Växjö 4:04.67
5 Robert Samuelsson 1975 IF Kville 4:08:51 SB
6 Robin Höglund 1987 Lerum Friidrott 4:09:80 SB
7 Kristoffer Thorsson 1984 Ullevi FK 4:10.35
8 Johnny Jonasson 1985 Hälle IF 4:12:46 SB
9 Eric Senorski 1989 Örgryte IS 4:12.97 PB
10 John Eliasson 1989 Sävedalens AIK 4:15:91 PB
11 Joakim Hallqvist 1988 Lerum Friidrott 4:16:97 SB
- Abdisalam Hassan 1986 Ullevi FK bröt
- Fredrik Johansson 1985 Ullevi FK bröt
- Fredrik Björklund 1986 Hälle IF bröt (hare)

M 1500m - Heat 2

  Namn Född Klubb Resultat
1 Björn Hellgren 1962 Högsbo AIK 4:25:36
2 Per Lilja 1961 IF Kville 4:29.15 PB
3 Magnus Almén 1965 Ryda SK 4:30:29 SB
4 Joakim Johansson 1988 Örgryte IS 4:30.62
5 David Johansson 1990 Kongahälla AIK 4:31:42 PB
6 Fredrik Hansen 1984 IFK Växjö 4:31.91 PB
7 Linus Lagergren 1990 Sävedalens AIK 4:32:54 SB
8 Christopher Ljungné 1990 Ullevi FK 4:33:78 PB
9 Curt Borglund 1950 Högsbo AIK 4:33:94 SR M55
10 Jan Hallander 1967 Sävedalens AIK 4:34:09 SB
11 Reinhard Kuhs 1960 Solvikingarna 4:41:54

M 1500m - Heat 3

  Namn Född Klubb Resultat
1 Simon Teklu 1988 Ullevi FK 4:30:92 PB
2 Johan Sävestrand 1983 Sävedalens AIK 4:32:49 SB
3 Thony Edelborg 1971 Solvikingarna 4:35:69 SB
4 Rikard Waerme 1966 Kongahälla AIK 4:37.38 SB
5 Tim Brandin 1985 Sävedalens AIK 4:38:58 SB
6 Jonas Rappu 1990 Kongahälla AIK 4:39:95 PB
7 Bernhard Brundin 1992 Sävedalens AIK 4:41:44 PB
8 Klas Östbye 1974 Solvikingarna 4:42:29 PB
9 Björn Hammar 1992 Sävedalens AIK 4:42:55 PB
10 Johan Lund 1991 Sävedalens AIK 4:44.09 PB
11 Patrik Lilja 1990 Sävedalens AIK 4:44.49 PB
12 Rickard Gunnarsson 1991 Alingsås IF 4:53:55 SB
13 Eric Wensberg 1991 Sävedalens AIK 5:17:35 PB

M 1500m - Heat 4

  Namn Född Klubb Resultat
1 Jonatan Hilmarch 1988 Lerum Friidrott 4:47:99 PB
2 Torgny Karlsson 1949 Solvikingarna 4:49:81 SB
3 Mattias Andersson 1971 Främmestads IK 4:51:59 PB
4 Daniel Munther 1988 Lerum Friidrott 5:00:84 SB
5 Marcus Waerme 1991 Kongahälla AIK 5:07:40 PB
6 Ralph Hagberg 1948 Främmestads IK 5:09:95
7 Lars Olvén 1958 Främmestads IK 5:11:54
8 Kjell Persson 1948 Bollebygd IF 5:29:14 SB
9 Fabio Andreoli 1992 örgryte is 5:43:77 PB
10 Olof Simann 1995 Majornas IK 5:51:58 PB

K 1500m - Heat 1

  Namn Född Klubb Resultat
1 Ann Carlsson 1981 IK Ymer 4:44.22
2 Johanna Sandén 1989 Sävedalens AIK 4:53.93
3 Mary Alenbratt 1990 Kongahälla AIK 4:54.53 PB
4 Hanna Erlandsson 1991 Sävedalens AIK 4:55.39 PB
5 Andrea Lundberg 1990 Lerum Friidrott 4:57.30
6 Camilla Andersson 1990 Kongahälla AIK 4:57.75 SB
7 Carina Persson 1987 Sävedalens AIK 4:59.36
8 Anna Hallberg 1986 Ullevi FK 5:02.58 SB
9 Amanda Brundin 1990 Sävedalens AIK 5:03.72 SB
10 Yasmin Olsson 1989 Sävedalens AIK 5:05.81 PB
11 Emma Torberntsson 1992 Kongahälla AIK 5:06.03
12 Maria Jangsten 1989 Sävedalens AIK 5:07.44 PB
13 Ann Hellgren 1967 IF Kville 5:08.42 PB
14 Beatrice Staxäng 1992 Kongahälla AIK 5:27.05 PB
15 Tove Bengtsson 1988 Sävedalens AIK 5:34.77
16 Sofia Lund 1988 Sävedalens AIK 6:11.94 SB

 

Resultat från 2004

Resultat från GP Galan på Vallhamra IP den 27 juli 2004.

Män 1500 m

Heat 1
1 Mohammed Bashir       1987  Ullevi FK         4:00.05 PB
2 Jan Westerberg        1980  Haparanda FI      4:02.47
3 Johan Lundahl         1978  Sävedalens AIK    4:04.39 SB
4 Robert Samuelsson     1975  IF Kville         4:05.78 SB
5 Robin Höglund         1987  Lerums FI         4:06.30 PB
6 Henry Gross           1985  Trollhättans IF   4:06.35 PB
7 Joakim Engström       1982  Kongahälla AIK    4:06.8m PB
8 Abdisalam Hassan      1986  Ullevi FK         4:08.45 PB
9 Rikard Alexandersson  1987  Ullevi FK         4:08.63 PB
10 Fredrik Johansson    1985  Ullevi FK         4:08.68
11 Peter Gross          1985  Trollhättans IF   4:11.15 PB
12 Emil Oscarsson       1987  Alingsås IF       4:14.82
13 Jörgen Ekdahl        1986  Lerums FI         4:16.85 

Heat 2
1 Johnny Jonasson       1985  Hälle IF          4:10.99 PB
2 Johan Wettergren      1975  IF Kville         4:11.96 SB
3 Joakim Hallkvist      1988  Lerum FI          4:12.64 PB
4 Kristoffer Thorsson   1984  Ullevi FK         4:18.47 SB
5 Fredrik Lans          1979  Hässelby SK       4:20.63
6 Jonas Carlson         1971  Solvikingarna     4:22.09 PB
7 John Eliasson         1989  Sävedalens AIK    4:24.22 PB
8 Anton Wendesten       1989  Sävedalens AIK    4:24.60 PB
9 Linus Lagergren       1989  Sävedalens AIK    4:30.49 PB

Heat 3
1 Christoffer Rosén     1986  Mölndals AIK      4:25.53 PB
2 Viktor Kjellin        1988  Mölndals AIK      4:28.08 PB
3 Mikael Ekman          1988  Ullevi FK         4:33.06 PB
4 Lars Wingfors         1969  Majornas IK       4:33.58 SB
5 Jonas Karlsson        1981  Trollhättans IF   4:35.79 PB
6 Rikard Waerme         1966  Kongahälla AIK    4:36.45 PB
7 Johan Blomberg        1988  Ullevi FK         4:36.97 PB
8 Jan Hallander         1967  Sävedalens AIK    4:39.17 SB
9 Halvar Albertus       1955  Solvikingarna     4:42.77 PB
10 Erik Eliasson        1984  Ryda SK           4:52.32 PB
11 Kasper Nordlinder    1975  Mölndals AIK      4:55.84
12 Erik Ohlsson         1989  Sävedalens AIK    4:57.86 PB
13 Erik Ljungkvist      1989  Sävedalens AIK    4:58.69 PB

Heat 4
1 Rickard Gunnarsson    1991 Alingsås IF        4:54.03 PB
2 Kjell Selander        1955 Sävedalens AIK     4:56.04 SB
3 Leif Ottebratt        1970 Sävedalens AIK     4:56.86 SB
4 Daniel Munther        1988 Lerum FI           4:57.32 PB
5 Julius Strömberg      1992 Hälle IF           5:00.10
6 Torgny Karlsson       1949 Solvikingarna      5:02.16 SB
7 Bernard Brundin       1992 Sävedalens AIK     5:02.99
8 Björn Hammar          1992 Sävedalens AIK     5:39.15 PB


Kvinnor 1500 m

Heat 1
1 Christin Johansson    1978  IF Kville        4:35.66 SB
2 Cecilia Jeverstam     1976  Mölndals AIK     4:50.98 SB
3 Johanna Sandén        1989  Sävedalens AIK   4:51.92 PB
4 Camilla Andersson     1990  Kongahälla AIK   4:53.30 PB
5 Lotta Olofsson        1970  Majornas IK      4:53.41 SB
6 Johanna Strömberg     1987  Hälle IF         4:55.58
7 Annika Kihlström      1974  Solvikingarna    4:56.04 PB
8 Elin Gustafsson       1987  Trollhättans IF  5:09.00
9 Sofia Bernestål       1986  Sävedalens AIK   5:20.78
10 Sofia Lilja          1988  IF Kville        5:23.23

Heat 2
1 Karin Dahllöf         1987  Mölndals AIK     5:06.10 PB
2 Cecilia Fager         1975  IF Kville        5:07.09 PB
3 Jennie Mattsson       1961  IF Kville        5:11.95 SB
4 Kajsa Gustafsson      1990  Sävedalens AIK   5:13.04 PB
5 Cecilia Horak         1990  Sävedalens AIK   5:13.39 PB
6 Eleonor Öström        1959  IF Kville        5:16.13
7 Frida Lilja           1992  IF Kville        5:21.47


Kvinnor 3000 m
1 Tove Bengtsson        1988  Sävedalens AIK   11:59.02
2 Julia Selander        1988  Sävedalens AIK   13:12.52 PB